YÜKLENİYOR

Haberler

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Randevu Almak için Tıklayınız

Emisyon nedir ve Emisyon ölçümü neden yapılır?
Emisyon, bir aracın yarattığı hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.
Trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Uygun gördüğü Standartlarda egzoz gazı emisyon ölçümü/muayenesi  ile aracın trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı belirlenir.   
Servisimizde yapılan egzoz gazı emisyon ölçümleri; dünya standartlarında teknik şartlara ve mevzuata uygun olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının online sistemiyle bağlantılı çalışarak, tüm ölçümler kayıt altına alınır.

Egzoz gazı Emisyon Ölçüm Periyodları

Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır..

Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Önemli Notlar

Ölçüm öncesi; egzoz sistemi üzerinde yer alan delik ve çatlakların onarılması, bağlantı noktalarının sağlam olması, "Katalitik Konvertör"lü araçların konvertörlerinin sağlam durumda olması gereklidir.

Egzoz Sisteminde oluşabilecek bu ve buna benzer sorunların giderilmiş olduğunu mutlaka kontrol edin. Egzoz sistemi kusurlu olan araçların ölçümleri onaylanmaz.

Egzoz sisteminde yukarıda sözü geçen sorun ya da sorunların mevcudiyeti, ölçüm sırasında emisyon değerlerini belirlenmiş sınırların dışında gösterir ve ölçüm sonuçlarını olumsuz etkiler.

Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.

"Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" için geçerli olan son ölçüm tarihi "Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı" üzerinde belirtilmiştir.

01.01.2018 tarihinden sonra Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptıran araçların ise geçerli olan son ölçüm tarihi EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORUNDA yazmaktadır.

01.01.2018 tarihinden itibaren Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü sınır değerlere uygun olan araçlara PUL ve RUHSAT verilmeyecek, EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜM RAPORU düzenlenecektir. Bu RAPOR araçta muhafaza edilmelidir.

Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

Tadilat yapılan veya zorunlu muayeneye sevk edilen araçlara egzoz gazı emisyon ölçümünün yenileme zorunluluğu
Muayene süresi veya egzoz gazı emisyon ölçüm süresi dolmasa bile, tüm tadilatlar dahil olmak üzere üzerinde teknik değişiklik yapılan araçlar ile emniyet ekipleri tarafından yeniden muayenesi zorunlu tutulan araçların egzoz gazı emisyon ölçümünün de yenilenmesi gerekecektir.
Zorunlu olarak yapılacak egzoz gazı emisyon ölçümünün tarihinin, teknik değişikliğin yapıldığı veya muayeneye zorunlu sevk edildiği gün veya daha ileri bir tarih olması gerekmektedir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Ücret ve Cezaları 2018
Egzoz Muayene Egzoz Emisyon ölçümü 2018 yılı ücreti
55 TL (KDV Dahil)

Egzoz Emisyon ölçümünü süresinde yaptırmamanın cezası
1.206 TL 2018 için  (2017 için 1.054 TL)

Egzoz Gazı Emisyonu Yönetmelikte belirlenen standartlara aykırı emisyona sahip ise cezası
2.423 TL 2018 için (2017 için 2.177 TL)
2018 ücret ve cezaları yaklaşık ve yeniden değerlendirme oranına göre hesaplanmıştır.

Egzoz Muayene Periyotları
Özel otomobiller
İlk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir

Resmi Otomobiller
İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir

Diğer Motorlu Taşıtlar
İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir

Trafikte Seyreden TÜM Motorlu Taşıtlar 10 (on) yaş sonunda
Yılda birPaylaşın :

Sorularınız için...